Okiennice wewnętrzne – co to jest?

greh nd

Okiennice wewnętrzne, zwane również okiennicami, zostały wynalezione w starożytnej Grecji. Ich głównym zadaniem było regulowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Do dziś zachowało się główne zadanie okiennic wewnętrznych, ale pełnią one również ważną rolę w aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane i wkomponowane w styl pomieszczenia okiennice mogą nadać mu nową jakość, zmienić nastrój i dodać – to nowoczesne okiennice wewnętrzne wykonane z drewna, składające się z jednego lub więcej paneli. Jeden panel to rama, w której w kierunku poziomym montuje się tzw. lamele lub konstrukcje z wąskich i długich lameli, ustawione pod kątem do siebie, przypominające żaluzje drewniane. Okiennice mogą być uchylne, składane lub przesuwane.

Instrukcja krok po kroku
Aby produkowane okiennice dokładnie zamknęły okno należy zmierzyć jego szerokość i wysokość. Tablice dobierane są według nich. W razie potrzeby wykonuje się piłowanie krawędzi i dopasowanie do pożądanych parametrów.

Aby uzyskać wytrzymałość konstrukcyjną i naprawdę wysokiej jakości mocowanie na ścianie, możesz użyć specjalnych pętli. Ale nie można ich przykręcić do samych okiennic: uzyskana struktura nie będzie wystarczająco mocna. Do przygotowania poprzeczek należy odmierzyć 15-20 cm (w zależności od wysokości okna) od górnej i dolnej krawędzi. Szerokość wzmocnień poprzecznych powinna wynosić około 10 cm, dla ich niezawodnego montażu konieczne będzie przygotowanie rowków na jaskółczy ogon. W związku z tym deska z kolcami używana do produkcji poprzeczek powinna mieć szerokość o około 3-4 cm większą.

1. Za pomocą ręcznej piły taśmowej należy przygotować mały rowek, który pozwoli poszerzyć otwór do późniejszego włożenia listwy poprzecznej.

2. Frezarką ręczną otwór powiększa się do wymaganej szerokości.

3. Na surowej desce-poprzecznicy wykonuje się oznaczenia względem uzyskanego rowka.

4. Za pomocą uniwersalnej frezarki deska jest precyzyjnie docinana do zamontowania w otworze. Na tym etapie gotowy będzie system rowków i cierni na jaskółczy ogon.

Aby okiennice w oknach wykonane własnymi rękami były niezawodne, konieczne jest zamocowanie poprzeczki na płycie głównej. Konieczne jest przygotowanie otworów i dokręcenie śrub w tych miejscach, które nie będą pokrywać się z miejscami mocowania zawiasów.

Po zakończeniu przygotowania konieczne jest przeszlifowanie drewna i uzyskanie jego gładkości, braku nacięć i wystających kawałków drewna.

Zawiasy przykręcane są przez nowe otwory od zewnątrz za pomocą śrub. Należy pamiętać, że miejsce mocowania zawiasów rolety do kuchni powinno wystawać na odpowiednią długość (około 5 cm). Po przygotowaniu okiennice można pomalować i pozostawić do wyschnięcia. W tej chwili przygotowywane są miejsca montażu kołków i uchwytów zawiasów.

Gdy okiennice są suche, można je połączyć od wewnątrz poprzez przykręcenie małego pręta pośrodku poprzeczek (dwie okiennice ustawione są blisko siebie). Zapewni łatwość i wygodę instalacji.

A od zewnątrz konieczne jest przymocowanie szyny wzdłużnej, co pozwala całkowicie zamknąć szczelinę między skrzydłami. Zewnętrznie dodatek jest również pomalowany na kolor główny. Po zakończeniu pracy zawiasy są mocowane do uchwytów na ścianie, a drewno jest usuwane z poprzeczek. Po tym kroku rolety będą całkowicie gotowe do użycia.

Jeśli zastanawiasz się, jak ozdobić wygląd okien domu (lub domku) i zmniejszyć straty ciepła w zimnych porach roku, polecamy zwrócić uwagę na okiennice wykonane z różnych materiałów. To nie tylko oryginalny detal dekoracyjny elewacji, pełnią one funkcję ochronną, chroniąc dom przed nadmiernym nasłonecznieniem, wścibskimi spojrzeniami, przeciągami, wiatrem i hałasem z zewnątrz.

Okiennice wewnętrzne – co to jest?
Przewiń na górę