Borówka amerykańska – Niektóre gatunki świetnie nadają się do naszych przydomowych ogródków

frtbv

Borówki są uprawiane przede wszystkim w USA oraz Kanadzie. Obecnie z powodzeniem jest uprawiana również w Polsce. Najlepiej jest jeść surowe borówki w sezonie. Można je również mrozić, gdyż po rozmrożeniu nie tracą smaku czy wyglądu. Ogromna zaletą borówek jest to, że łatwo je kupić w formie nienaruszonej, dzięki czemu nie psuja się tak szybko jak jagody, które właściwie należy zjeść tego samego dnia, którego się je kupi.

Borówki dostarczają witamin C, A, grupy B, PP a także minerałów selen, cynk, mangan oraz polifenole. Dzięki temu ich spożywanie znacząco podnosi poziom odporności. Borówki dostarczają sporej ilości antyoksydantów, które wyłapują i usuwają wolne rodniki z organizmu. Są silnymi przeciwutleniaczami. Zapobiegają więc nowotworom, opóźniają procesy starzenia komórek. Zawierają fitoestrogeny, dzięki czemu hamują rozwój nowotworów hormonozależnych u kobiet i u mężczyzn.
Naukowcy wykazali, że kwas chlorogenowy z borówek sprzyja obniżaniu poziomu cukru we krwi. Są pomocne w leczeniu cukrzycy typu II.
Zawarty w nich pterostilben pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi. Wybierz najlepszy parowar – przy jego pomocy będziesz mógł gotować zdrowo.

Owoce borówek zawierają małe pesteczki, które świetnie usprawniają przemianę materii oraz perystaltykę jelit, przeciwdziałając zaparciom. Napary z suszonych owoców działają przeciwbólowo, uspokajająco. Syrop z borówki łagodzi kaszel oraz infekcje układu oddechowego. Przy zmęczeniu oczu, osłabieniu wzroku poleca się jedzenie 2 garści borówek dziennie. Mogą być szczególnie pomocne dla kierowców, osób pracujących przy komputerze.

Borówki są bardzo lubiane przez dzieci. Borówki zawierają szczawiany i dlatego nie są wskazane dla osób z kamieniami nerkowymi. W przypadku chorób nerek należy spożywać ich ograniczoną ilość, ponieważ w nadmiarze mogą zaszkodzić tym osobom.

Borówka amerykańska – Niektóre gatunki świetnie nadają się do naszych przydomowych ogródków
Przewiń na górę